Ať už k nám zavítáte autem nebo autobusem, nabízí se vám celá řada výletů do Orlických hor. Ač to od nás není daleko ani do Polska (silniční přechod je přímo v Olešnici v O. h., v nedalekém městečku Kudowa Zdroj se nachází překrásný aquapark), můžete podnikat výlety do okolních obcí a turisticky významných míst. Pro pěší turisty je připraveno mnoho značených turistických stezek, lze navštívit taková místa jakými jsou Vrchmezí, Šerlich a Velká Deštná. Cyklistům doporučujeme cestu do Pekla u Nového Města nad Metují. Těm co nás navštíví s běžkami nabízíme mnoho běžeckých tras, na které lze nastoupat přímo od chaty Juráška. 

Pokud u nás chcete strávit dovolenou, můžeme vám doporučit několik zajímavých míst i v našem okolí, která určitě stojí za to.

Jestli se chcete vydat do hor, ať už v zimě nebo v létě, pěšky, na kole či lyžích, určite navštivte Vrchmezí, Šerlich a Velkou Deštnou. Na všech těchto vrcholcích spatřítě úžasný výhled do rozlehlé krajiny pod vámi. Tyto vrcholy leží na červeně značené Jiráskově cestě. Na ní, mezi Vrchmezím a Šerlichem, narazíte na přírodní rezervaci Bukačka. Kolem Bukačky ještě můžete odbočit dolů k Šerlišskému mlýnu. Pokud se budete chtít vydat dál, po červené dorazíte až k pevnosti Hanička, dále až k Zemské bráně, která je považována za jižní bránu Orlických hor. Můžete navštívit i známé poutní místo Neratov.

Ideálním výletem na kole po silnici směrem od hor je vydat se do Pekla. Pojedete hlubokým údolím říčky Olešenky rovnou do pekla. Tedy do Pekla. Když byste šplhali z Pekla zpět směrem do Olešnice po červené Jiráskově cestě, došphali byste se až k hradu Frymburk, jenž patří k obci Nový Hrádek. Je ovšem ve velice špatném stavu a je nepřístupný. Nový Hrádek vás navíc překvapí svými větrnými elektrárnami.

Několik kilometrů za Novým Hrádkem směrem na Náchod narazíte na Dobrošov. Ten je dobře známý Jiráskovou rozhlednou a tvrzí z druhé světové války, kterou si můžete prohlédnout z povrchu i pod povrchem. Další tvrz najdete také asi tři kilometry od Olešnice směrem na Sněžné. Je to tvrz Skutina, která byla rekonstruovaná teprve nedávno. Podobných bunkrů je v našem okolí několik, i když ne všechny jsou rekostruované a přístupné veřejnosti.

Pokud máte rádi zámky, vydejte se na zámek do Nového Města nad Metují (cestou se zastavte v Rokoli, poutním místě a ve Slavoňově u historického dřevěného kostelíku), Opočna, Náchoda či do Ratibořic a Babiččina údolí. Dobruška je zase zajímavá rodným domkem F.L.Věka, malou synagogou a židovským hřbitovem.

Milovníkům kytiček a hlavně skalniček můžeme doporučit prohlédnout si nádhernou skalku pana Grulicha v Sedloňově.

Skalku buduje od r.1957 (to je již 52 let ) a zcela jistě Vás ohromí mohutnost a krása přírodního díla, spatříte více než 2000 druhů skalniček vysokohorských dřevin a drobných živočichů. Respektujte prosím, že se ocitnete na soukromém pozemku a řiďte se pokyny majitele.